KOS ANAOKULUNUN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI TEKİN’İN KATILIMIYLA YAPILDI

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde bu yıl ilk öğrencilerini alan KOS Anaokulunun açılışı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı bir törenle yapıldı.

 5 derslik 100 öğrenci kapasiteli anaokulu açılışında konuşan Konya Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin sanayi alt yapısından ve yapılan yatırımlardan bahsederek, bölgede eğitim konusunda da çok ciddi yatırımlar hayata geçirildiğini söyledi.

Bölgenin meslek lisesinden mesleki eğitim merkezine, meslek yüksekokuldan anaokuluna kadar tam bir eğitim kampüsü haline geldiğini vurgulayan Kütükcü, açılışı yapılan ana okulu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bölgemizde çalışanların çocuklarına yönelik yaptığımız ve bu yıl ilk öğrencilerimizi aldığımız anaokulumuzda şu an 60 öğrencimiz eğitim görüyor. 5 derslik ve 100 öğrenci kapasitesine sahip anaokulumuzda, yemekhanemiz, uyku sınıfımız, amfi salonumuz, çocuklar için tasarlanmış lavabolarımız, kapalı ve açık oyun alanlarımızla güzel bir iş çıkardık. Okulumuzun hem bölgemize, hem eğitim camiamıza, ama özellikle de burada yetişecek ve bu ülkenin geleceğini şekillendirecek çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Konya OSB Türkiye’ye örnek bir OSB

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise “Konya denince akla önceden tarım şehri gelirdi. Şimdi turizm şehriyiz de sanayi şehriyiz de eğitim şehriyiz de. Bu anlamda Türkiye’ye örnek bir şehiriz. Konya OSB de örnek bir OSB. Burada anaokulumuzla birlikte kadın istihdamı konusunda önemli bir açığı kapatan bir hamle gerçekleştirildi. Ben emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.

İnsana yapılan yatırıma dikkat çekti.

İnsana yapılan yatırımın geleceğe yapıldığını belirten Ak parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer de, Konyalıların eğitime önemli destekler verdiğinin altını çizdi.

Konyalılar eğitim konusunda seferberlik içerisinde

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise Konya’nın tarihi misyonuna uygun olarak bilimsel gelişmeleri ve eğitim kalitesinin arttırılması yönünde yüksek derecede seferberlik yaptığını ifade etti.

Okul öncesi eğitimin teşvik edilmesi önemli

Son olarak kürsüye Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin çıktı. Tekin, "Buradaki okul öncesi eğitim kurumuyla ilgili destek, kuşkusuz buradaki kadın istihdamına pozitif etki oluşturacaktır. Bizim açımızdan da okul öncesi eğitimin teşvik edilmesi açısından önemli. Ben bu anlamda da katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ediyorum. Biz de Konya'ya bu konuda ne tür destek olabileceksek olmayı taahhüt ediyorum huzurlarınızda. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eğitim konusunda birlikte hareket edelim

Mesleki Eğitim konusundaki süreci sanayicilerle birlikte yürüteceklerinin altını çizen Bakan Tekin, “Önerilerinizi bizlere getirin el ele vererek birlikte yapalım. Milli Eğitim Bakanlığı olarak sektörün ihtiyaç duyduğu donanımlar ne ise birlikte yapalım. Siz bize destek verin, biz de size destek verelim. Hep birlikte bu ülkenin mesleki eğitimle ilgili ihtiyaçlarını ortadan kaldıralım. Benim sizlerden tek bir isteğim var. Mesleki eğitimde bu çocuklarımıza okul sonrasında iş garantisi verelim. Bizler de öğrencilerimize ve velilerimize neden burada eğitim alacağını, sonrasında ne olacağının cevabını verelim” dedi.

Konuşmaların ardından KOS Anadolu’nun açılışı gerçekleştirildi.