Hava Kargo İlk İhracatını Gerçekleştirdi

Konya Hava Kargo ve Geçici Depolama Alanı geçtiğimiz yılın Aralık ayında hizmet vermeye başladı. Resmi açılışı ise 2018'Mayıs ayında Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, THY ve Devlet Hava Meydanları yetkilileri ile sanayicilerin katıldığı bir törenle gerçekleşmişti. 

Hava Kargo ve Geçici Depolama Alanı hakkında bilgi veren Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, "Daha önce Konyalı sanayicilerimiz hava kargo hizmetini İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerden alıyordu. Biz de sanayicilerimize hem zaman kazandırmak hem de maliyetlerini düşürmek amacıyla Konya Havaalanımızın eski VİP girişini Hava Kargo ve Geçici Depolama Alanına çevirerek, burada gümrüklü hava kargo taşımacılığı hizmeti vermeye başladık. Konya OSB'mizin bu yatırımı sanayicilerimiz tarafından her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlandı.” şeklinde konuştu. 

Konyalı sanayicilerimiz geçtiğimiz Aralık ayından Ağustos sonuna kadar Türkiye’nin farklı illerine 93 bin 96 Ton mal gönderdi, 112 bin 510 ton mal kabul etti. Hava kargo alanından ilk ihracat da geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gerçekleştirildi. Bugüne kadar yapılan ihracatın rakamları ise 844 tona ulaşmış durumda. Sanayicilerimiz artık yurt dışına ürünlerini gönderebilme imkanı buldu. Bu hizmet sadece Konya ekonomisine değil artık bölge ekonomisine de değer katacak niteliktedir.