Konya OSB “Osbük İç Anadolu Bölge Toplantısı”na Katıldı

Konya Organize Sanayi Bölgesi, Organize Sanayi Bölgesi Üst Kuruluşu tarafından düzenlenen ‘OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı’na katıldı. 

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan toplantıya Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kayseri Milletvekilleri Dursun Ataş, Baki Ersoy, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri ile 13 bölge ilinin 53 organize sanayi bölgesinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. OSB'ler arasında işbirliğinin geliştirilmesi, problemler ve çözüm önerilerine dair güncel değerlendirmelerin yapıldığı toplantının açılış konuşmasını Kayseri Organize OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan yaptı. Başkan Nursaçan, içerisinde yaşadığımız coğrafyada değişim ve gelişime ayak uydurulması gerektiğini hatta değişim ve gelişimi takip etmenin yeterli olmayıp bizzat öncü olunması gerektiğini vurguladı. 

Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü “döviz, faiz ve enflasyonun yükselişinin üretim hayatını olumsuz yönde etkilediğini ancak bu sürecin sonunda ülkenin daha da güçleneceğinin altını çizdi. Kütükcü, "OSBÜK olarak son bir yılda Marmara, Doğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizdeki 216 OSB'mizle bir araya geldik. Bugün de, İç Anadolu Bölgemizdeki 13 şehirde 53 OSB'mizle İç Anadolu Bölge İstişare Toplantısındayız. Bir süredir ekonomide türbülanslı bir dönem yaşıyoruz biliyorsunuz. Döviz, faiz ve enflasyondaki yükseliş, sanayimizi, üretim hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Maliyetlerimiz artıyor, öngörülerimiz zayıflıyor. Türkiye'nin üreten gücü OSB'ler olarak, bu süreçten en fazla etkilenen camiayız diyebilirim. Özellikle elektrik ve doğalgazda artan maliyetler, hepimizi, tüm işletmelerimizi zora sokuyor. Buna kur baskısını, politik gerilimleri ve küresel ekonomiden kaynaklı sebepleri de eklediğimizde işletmelerimiz için gerçekten çok zor bir dönemin içerisindeyiz. Peki, bu dönemi nasıl aşacağız? 1994'te, 2001'de, 2007'de nasıl aştıysak, bu süreci de öyle aşacağız. Doğru politikalarla, özel sektörü daha fazla destekleyerek, sanayi üretimine daha fazla sarılarak, başta kamu olmak üzere tasarrufu önceleyerek, verimlilik esaslı çalışarak aşacağız. Yeni yatırımları teşvik ederken, mevcut işletmelerimizi daha fazla koruyarak, geliştirerek aşacağız. Ar-Ge'yi, tasarımı, kaynak verimliliğini eskisinden daha fazla öncelemek zorundayız. Çünkü dünyada bol para dönemi kapandı, kıt para dönemi başladı. Her birimiz kendi hayatımızda, kendi işletmelerimizde artık bu gerçeği kabul ederek, eski alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, yatırımlarımızı nasıl daha verimli hale getirebiliriz diye özel bir başlık açmak zorundayız. Ben inanıyorum, Türkiye bu sürecin sonunda Allah'ın izniyle güçlenecek" ifadelerini kullandı.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, sanayicilerin gerçekleştirdiği yatırımların şehir ve ülke için istihdam anlamında büyük önem arz ettiğini söyledi. Vali Kamçı, "Sanayicimiz bu memleketin bel kemiğidir. Ekonomimiz güçlü olursa her şeyde daha güçlü ve daha başarılı oluruz. Bunu hepimiz biliyoruz. Bunu yapacak olanlarsa sanayicilerimizdir” şeklinde konuştu.