Üretime Dokunacak Eller Eğitime Başladı

Bu okuldan mezun olanlar geleceği inşa edecek…

Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2018-2019 Eğitim Öğretim Dönemi açılış programı düzenlendi. Törende konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, yeni eğitim döneminin hayırlı olmasını dileyerek ülkenin geleceğinin üretimde olduğunu, bu okulun gençlerinin de ülkenin geleceğini inşa edeceğini söyledi.

Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 2012 – 2013 eğitim öğretim yılında eğitim hayatına başladığını söyleyen Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memiş Kütükcü, okulun yurt binası, 4 bloklu atölye tesisleri, kapalı spor salonu ve sosyal tesisiyle Türkiye'nin örnek okullarından biri haline geldiğini belirtti. İnsana yapılan yatırımın hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini ifade eden Kütükcü, gençlere güvendiklerini, gençlerin en iyi şartlarda eğitim ve öğretimlerini görmelerini temin etmek için çalıştıklarını aktararak, "Okulumuz, 2017 yılında Türkiye'nin 8. proje okulu oldu. Böylelikle, başarımızı sürekli artırma amaçlı yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi. Amacımız, okulumuzu, Konya'nın en çok tercih edilen meslek lisesi haline getirmekti, bunu da başardık. Geçen yıl ve bu yıl açılan kontenjanların tamamı doldu” şeklinde konuştu. Okulda yeni açılan endüstriyel otomasyon, makine teknolojisi ve metal teknolojisi bölümlerinin de ülkenin geleceğini oluşturacak bölümler olduğuna dikkat çeken Kütükcü, yapılan yatırımların öğrenciler için olduğunu, bunun için öğrencilerden de çok çalışmalarını beklediklerini ifade etti.

Sizin elleriniz ülkenin geleceği olacak

Ülkenin geleceğinin üretimde olduğunu, yüksek teknoloji ürünlerin üretilmesi gerektiğine vurgu yapan Kütükcü, şunları söyledi: "Ülkemizin geleceği üretimde yatıyor. Kendi ihtiyaçlarımızı üretmeli ve bunları ihraç eder hale gelmeliyiz. Bunları da siz gençler, öğrenci arkadaşlarımız başaracaksınız. Dolayısıyla üretime dokunan eller sizin elleriniz olacak. Sizin elleriniz ülkenin geleceğini inşa edecek."

Hep böyle öğrencilerimiz olsun diye bekledik

Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz da, Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin sadece Konya’nın değil Türkiye’nin sayılı okulları arasında yerini alacağına inandığını söyledi. Yılmaz, "Mesleki eğitimde 21. yılım. 21 yıldır farklı yerlerde çalıştım. Hep böyle öğrencilerimiz olsun diye bekledik. Bu imkanları sunan Konya OSB'mize teşekkür ediyorum. Sizler, bir kaç yıl içerisinde Türkiye'nin sayılı okullarından biri olacak olan bu okulda eğitim-öğretime devam edeceksiniz" ifadelerini kullandı.
 Gençlerin yapacakları hizmetlerin ülkenin geleceği için önemli olduğunu bildiren Yılmaz, üretimin ana aktörünün gençler olacağını, geleceğin cep telefonlarının, makinelerinin bu gençler tarafından üretileceğini aktardı.

Okul Müdürü Tayyip Sarı ise sorumluluk sahibi, meslek adabıyla yetiştirilecek öğrencilerin, hem ailelerin hem de öğretmenlerinin gurur kaynağı olacağını belirtti.

2018-2019 Eğitim Öğretim Dönemi açılış programına Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu Üyeleri Hüsamettin Sönmez, İbrahim Özen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz ile öğrenci ve veliler katıldı.