Gerçeği Aratmayan Yangın Tatbikatı

Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İtfaiye Teşkilatın’dan gerçeği aratmayan yangın tatbikatı… KOS İtfaiye Teşkilatı oluşabilecek yangın ve kazalara karşı 7/24 hazır bekliyor. 

İlk olarak personele yangın ve yangın sınıfları, yangın güvenlik önlemleri, söndürme yöntemleri, yangın esnasında doğru hareket tarzı ve müdahale tekniklerinin yanı sıra acil bir durumda binayı hızlı, güvenli ve planlı bir şekilde tahliye konuları anlatıldı. Eğitim sonrasında sirenlerin çalmasıyla başlayan tatbikatta, çalışanlar ve o sırada binada bulunanlar görevlilerin yönlendirmesi ile binayı tahliye etti. Tüm personel daha önceden hazırlanan Acil Durum Planına göre toplanma bölgesinde bir araya geldi.

Tatbikatta senaryo gereği binada mahsur kalan kişiler İtfaiyenin merdivenli aracı ile kurtarıldı. Çıkan yangında dumandan etkilenen kişi ekipler tarafından sedye ile dışarı çıkartılarak ilk müdahalesi olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından yapıldı. 

Daha sonra karavan yangını ihbarı alan İtfaiye ekipler kısa süre içerisinde olay yerine geldi. Alınan çevre güvenliğinin ardından kısa süre içerisinde yangın başarıyla söndürüldü. 

Yaklaşık iki saat süren tatbikatta personele eğitim veren ekipler, müdahalenin nasıl yapılması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi.

Tatbikat videosuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=485THliKjXo