OSB’DE ENERJİ VERİMLİĞİ İÇİN İMZALAR ATILDI

KAMU-SANAYİ İŞBİRLİĞİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Konya Organize Sanayi Bölgesi (KOS), Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü arasında ‘Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları Projesi’nin protokolü imzalandı. Proje ile, Konya OSB’nin 3. Kısım Genişleme Alanı’ndaki 250 Watt’lık aydınlatma armatürleri, verimi çok daha yüksek olan LED aydınlatmalarla değiştirilecek. 

Projenin imza törenine Konya Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur ve Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı katıldı. 

Projenin verimli enerjiye odaklanan bir çalışma olduğunu ifade eden Konya Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Konya OSB’nin enerji ve enerji verimliliği konusunu son derece önemseyen, bu konuda sürekli iyileştirmeler yapan bir sanayi bölgesi olduğunun altını çizerek, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bölgedeki GES’ler artıyor

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda 4.5 MW kurulu güce sahip üç ayrı Güneş Enerjisi Santrali bulunduğunu, bu santralin yenilenebilir enerji üretmenin yanı sıra, sanayicilere de örnek teşkil ettiğini kaydeden Kütükcü, bölgede üretim yapan sanayicilerin de Güneş Enerjisi Santralleri kurmaya başladıklarını kaydetti. 

Kütükcü, enerji verimliliğinin Türkiye için de, Konya için de hayati önemi sahip olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Üretim için enerji, olmazsa olmazımız. Bunun için enerjimizi olabildiğince verimli kullanmak zorundayız. Ben aynı zamanda, Enerji Verimliliği Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesiyim. Dernek tarafından yapılan bilinç endeksinin sonuçlarına göre; özellikle sanayide enerji verimliliği ile ilgili bilinç yüksek, ancak eyleme geçme oranı daha düşük. Dolayısıyla bu noktada hem sanayiciler olarak hem de bireyler olarak alışkanlıklarımızı değiştirerek, enerjiyi verimi kullanmaya odaklanmalıyız”   

Proje ile yüzde 50 tasarruf sağlanacak

KOP Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur ise, projenin uygulayıcı kuruluşunun Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, işbirliği yapılacak kuruluşun da Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü olduğunu vurgulayarak kamu-sanayi işbirliğinin hayata geçirildiğini belirtti. Tongur, “Aslında kurumlar arası iş birliğinin en güzel göstergelerinden birisine burada imza atıyoruz. Bir taraf bütçeyi buluyor. Bir taraf bütçenin yürütülmesiyle ilgili çalışmalar yapıyor. Bu proje ile Konya OSB’mizde ortak alanlarda cadde aydınlatmasında kullanılan eski tip 250 Watt’lık sodyum buharlı armatür yerine enerji verimi yüksek ve yüzde 50 tasarruf sağlayacak led aydınlatma sistemi revizyonu çalışmasını yapılacaktır. En kısa zamanda bu projenin hayata geçtiğini, sonuçlarını görmek bizi ve uygulayıcı kuruluşları mutlu edecektir. Projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, projenin bölgemize hayırlı olmasını ve bu tür işbirliklerinin devamının gelmesini diliyorum” şeklinde konuştu. 

Son olarak konuşan Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı da enerji verimliliği konusunda Türkiye’ye örnek olacak projenin hayata geçirileceğinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.