TSE - Sektör Buluşmalarının ikincisi Konya OSB’de yapıldı

Türkiye Standartlar Enstitüsü, “Sektör Buluşmaları” toplantısının ikincisini Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdi. İş dünyasının taleplerinin dinlendiği ve çözüm yollarının arandığı programda, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 14 firma ve kuruluşa da TSE belgeleri takdim edildi.

Katılımın yoğun olduğu toplantıda konuşan Konya Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’nin en büyük 2. OSB’si olan Konya Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verdi.

Konya OSB ticaret merkezi haline geldi

Kütükcü, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin çok önemli bir üretim ve ticaret merkezi haline geldiğini, 687 fabrikanın üretim yaptığı bölgenin 55 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığını söyledi. 1976 yılında kurulan bölgenin bugüne kadar 5 ayrı genişleme hamlesi yaptığının altını çizen Kütükcü, Konya OSB’nin 31 milyon metrekare büyüklükte artık Türkiye’nin 2. Büyük OSB’si haline geldiğini vurguladı. Kütükcü “Çok kısa bir zaman öncesine kadar 23 milyon metrekare ile Türkiye’nin 3. büyük OSB’siydik. Ancak hamdolsun bugün, 8 milyon metrekareden oluşan 6. Kısım Genişleme bölgemizin yer seçimi kesinleşti ve 31 milyon metrekare ile ülkemizin 2. büyük organize sanayi bölgesi haline geldik. İnşallah bu genişleme bölgemizi de yatırıma kazandırmak için, ekibimizle birlikte çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” dedi.

Konya OSB’de üretimin arttığını anlatan Kütükcü, “Ekonomideki bütün zorluklara, artan maliyetlere ve belirsizliklere rağmen ilk 11 ayda Konya OSB’de elektrik tüketimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.2 arttı. Bu da bize üretimin artığını gösteriyor. Ayrıca bölgemize 12 milyonun üzerinde üretim için ticaret için araç giriş çıkış yaptı. Bu da bölgemizin hareketliliğine dair önemli bir gösterge” şeklinde konuştu.

Kütükcü, TSE özel sektör iş birliğinin sürekli artırılması gerektiğini, problemlerin hep birlikte konuşarak çözüme kavuşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Konya, Türkiye’nin öncü sanayi şehirleri arasında

Konya’nın, Türkiye’nin öncü sanayi şehirlerinden bir tanesi olduğunu belirten Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, “Makineden otomotive, gıdadan savunma sanayine değin çok geniş bir sektörel yelpazeye, güçlü bir üretim ve ihracat potansiyeline sahibiz.   Artık dünyanın neredeyse tamamı ile ticaret yapıyoruz. 190 ülkeye 3 milyar dolar ihracat yapan bir endüstri şehriyiz. 687 fabrikamızın üretim yaptığı Konya Organize Sanayi Bölgemiz de Türkiye’nin 2. büyük OSB’si. Biz şehir olarak, bugün geldiğimiz nokta ile gurur duyuyoruz. Bu şehirde üretim yapan, taş üstüne taş koyan tüm sanayicilerimize, çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi. 

Konuşmasına üretimde ve ihracatta yakalanan başarı hikayesinin daha ileri taşınabilmesi için standartların önemli olduğunun altını çizerek devam eden Büyükeğen, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin’in sanayici olmasının, iş dünyası için büyük bir şans olduğunu da vurguladı ve ekledi. “Biz Konya Sanayi Odası olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da TSE’miz ile her türlü işbirliğini yapmaya hazırız.”

Sanayicilere birlikte hareket etme çağrısı

Daha sonra kürsüye gelen TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin ise, TSE’nin 68 yıldır ülkenin rekabet gücünü artırmak ve toplumun yaşam düzeyini yükseltmek için faaliyetlerini tarafsız, bağımsız bir şekilde sürdürdüğünü söyledi. Sanayinin gelişmesine yönelik faaliyetler ile piyasaların dengelenmesini sağladıklarını ifade eden Şahin, “Ülkemizin küresel pazarda güçlü olabilmesinin anahtarı, bölgesel ve uluslararası standardizasyon kuruluşlarında etkin olarak yer alabilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin sadece standartlara uyum sağlayan ülke değil, standartları belirleyen ülke konumuna gelmesi yönünde adımlar atmakta ve hedeflerimizi bu yönde belirlemekteyiz. Enstitü olarak kamunun ve iş dünyasının uygunluk değerlendirme alanında ihtiyaç duyduğu tüm sertifikasyon, belgelendirme, muayene-gözetim ve test hizmetlerini verebilecek güçlü bir yapıya ulaşmış durumdayız.  Böylesine önemli hedeflere ancak paydaşlarımızla birlikte ulaştığımız gerçeğini huzurlarınızda bir kez daha hatırlatıyor, sizlere birlikte hareket etme çağrımızı da yeniliyorum” diye konuştu. 

2022 yılı faaliyetleri hakkında da bilgi veren Şahin, 110 binden fazla deney gerçekleştirdiklerini, 2 bin 316 standart yayınladıklarını, 20 bin ürün belgesi, 9 bin yönetim sistemi belgesi ve 30 bin hizmet yeri belgesi verdiklerini sözlerine ekledi. 

Altay’dan Konyalı sanayicilere teşekkür

Son olarak konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, istihdam oluşturmanın önemine dikkat çekti. Altay, şunları söyledi: “Şehri ne kadar büyütürsek büyütelim, burada yaşayan insanlara iş bulamazsak insanlar burada yaşamazlar. O yüzden istihdam çok önemli. Konya OSB’miz, şehrimizin en önemli istihdam merkezi oldu. Tüm sanayicilerimiz hakikaten büyük fedakarlık gösteriyorlar. Hepiniz bizim için birer kahramansınız. Ne kadar büyük zorluk çektiğinizi biliyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Konya’mız adına teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Konya’daki 14 firmaya TS EN ISO 9001 - Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001 - Çevre Yönetim Sistemi, TS ISO 45001 - İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi, TS EN ISO 50001 - Enerji Yönetim Sistemi, TS ISO 10002 - Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, TS EN ISO/IEC 17025 Deney Hizmeti Alınabilecek Laboratuvar Onayı Belgesi,  TS ISO/IEC   27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikaları verildi. 

Program, TSE uzmanlarının sunum ve kurum çalışmaları hakkında bilgi paylaşımının ardından sona erdi.


Sertifika alan firmalar şöyle: 

HELVACIZADE GIDA İLAÇ KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. 

AL METAL ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 

HİDROKON KONYA HİDROLİK MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş. 

GENMOT GENEL MOTOR STANDART KRANK ŞAFT ENDÜSTRİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. 

UMUTEVİM ÖZEL EĞİTİM REHA. VE SAĞLIK İNŞ. MOB. SAN. VE TİC. İTH. İHR. LTD. ŞTİ. 

KONYA KARBON SERTİFİKASYON VE PROJE GELİŞTİRME A.Ş. 

KECHY GIDA A.Ş. 

KONYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

DGN UNLU MAMÜLLER EKMEK GIDA İNŞ. MİMARLIK HAYV. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

INNOPARK KONYA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş.

SAFA TARIM A.Ş.

SELÇUKLU OTİZMLİ BİREYLER EĞİTİM VAKFI

İSMETAL ALÜMİNYUM İÇ VE DIŞ TİCARET SANAYİ LTD.ŞTİ.

PETEK KALIP AMBALAJ MAKİNELERİ PLASTİK SAN. VE TİC. A.Ş.