Başkan Kütükcü, Konya OSB’nin yıldızlarını kutladı

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), OSB’lerin yıldızlarını açıkladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen OSBÜK OSB Yıldızları Araştırması’nda Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 2 firma 5 farklı kategoride yer aldı. AYD Otomotiv 4 farklı kategoride ödül alırken, MPG Makine Ar-Ge harcamasını en çok artıran firma kategorisinde ödül aldı. 

Ankara’da düzenlenen törende, OSB’lerin yıldızlarına ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya Organize Sanayi Bölgesi ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ile TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız verdi.

OSBÜK OSB Yıldızları Araştırması kapsamında, en çok satış yapan firma, satışını en çok artıran firma, en çok ihracat yapan firma, ihracatını en çok artıran firma, en çok istihdam sağlayan firma, istihdamını en çok artıran firma, en çok kadın istihdamı sağlayan firma, kadın istihdamını en çok artıran firma, en çok ar-ge harcaması yapan firma, ar-ge harcamasını en çok artıran firma, en çok stajyer istihdamı sağlayan firma, stajyer istihdamını en çok artıran firma kategorilerinde ilk 10’a giren OSB’lerdeki 77 firma ve kuruma 126 plaket verildi.

Ülkemizde OSB olmayan il kalmadı

Ödül töreninin açılışında konuşan Konya Organize Sanayi Bölgesi ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de organize sanayi bölgesi olmayan il kalmadığını belirtti. Kütükcü, “Ülkemizdeki OSB’lerin sayısı 382’ye ulaştı. 2022’de 19 yeni OSB kuruldu. Yine bu yıl organize sanayi bölgelerimizde 1.600 yeni parsel daha üretime kazandırıldı. Böylece OSB’lerimizde üretim yapan fabrika sayımız 67 binin üzerine çıktı. Bugün OSB’lerimiz, ülkemizin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştirerek Türk sanayisinin taşıyıcı kolonu haline geldi. İstihdam da ise rekor üzerine rekor kırıyoruz. 2022 yılında OSB’lerimiz, 188 bin kişiye daha istihdam sağlayarak, 2.5 milyon istihdam rakamına ulaştı. Biz de OSBÜK olarak, 81 ildeki OSB’mizle birlikte başarıdan başarıya koşan sanayicilerimize en iyi hizmeti, en verimli şekilde verebilmek için geceli gündüzlü çalışıyoruz.   OSB’lerimize ve sanayicilerimize yönelik pek çok proje ve çalışmayı hayata geçiriyor, protokoller imzalıyoruz” dedi.

Ar-Ge faaliyetlerine önem veriyoruz

TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, iklim değişikliğiyle zorunlu olarak hayata giren yeşil dönüşümün, doğal kaynakların sürdürülebilirliği noktasında sera gazı salınımında azaltımı zorunlu hale getirdiğini bildirdi. Altunyaldız, OSB sanayicilerine seslenerek, Türkiye’nin orta yüksek teknolojide yakaladığı başarıyı ileri teknolojide de yakalayabilmesi için Ar-Ge faaliyetlerine önem vermelerini istedi.

OSB yapımız kusursuz makine gibi işliyor

Son olarak kürsüye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “OSB uygulamasının filizleri 1960 yılında Bursa’da atıldı. Artan desteklerle Türkiye geneline yayılmış, kusursuz bir makine gibi etkin işleyen OSB yapımız var. Ülkemizde 2002’de 192 OSB varken, son yıllarda 156 yeni OSB kuruldu ve sayı bugün 348’e çıktı. 2022 yılında ise 16 yeni OSB kuruldu. OSB kanunu çıktığından bu yana en fazla OSB 2022’de kuruldu. Yatırım programında yer alan OSB projelerine 2 milyar liraya yakın harcama yapılarak bu alanda rekor kırıldı. 2002 öncesinde 40 yılda 30 bin civarında olan parsel sayısı bugün 82 bine çıktı. Üretimdeki parsel sayısı 5 kat artarak 11 binden 58 bine yükseldi. Üretimdeki OSB sayısı 264 ve parsellerde doluluk oranı yüzde 90 seviyede” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan 2 firma 5 farklı kategoride yer alarak önemli bir başarıya imza attı. AYD Otomotiv en çok ihracat yapan firma kategorisinde 10., en çok istihdam sağlayan firma kategorisinde 2., en çok kadın istihdamı sağlayan firma kategorisinde 3., en çok stajyer istihdamı sağlayan firmalar kategorisinde 7. sırada yer alırken, MPG Makine de Ar-Ge harcamasını en çok artıran firma dalında 6. sırayı aldı. Konya Organize Sanayi Bölgesi ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK-OSB Yıldızları Araştırması’nda yer alarak göğsümüzü kabartan, üreterek şehrimize ve ülkemize güç veren bütün sanayicilerimizi ve çalışanlarını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.