KOS | Ana Menü
KOS Logo KOS Logo

Tesislerimiz

GÜNEŞ ENERJİSİ VE DOĞAL GAZ ÇEVRİM SANTRALİ

Güneş enerjisi potansiyelinin etkin bir şekilde değerlendirmesine katkı sağlanması, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda iyi uygulama örneği oluşturması, enerji ihtiyacının çevreye zarar vermeyen teknolojilerin kullanılması suretiyle karşılanmasına yönelik farkındalığın artması ve Türkiye’nin enerji temininde dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlaması amacıyla Organize Sanayi Bölgemizde  güneş enerjisine dayalı elektrik üretim santralleri inşa edilmiştir. 

Konya Organize Sanayi Bölgesinde 3MW, 1 MW ve 500 KW olmak üzere 3 lokasyonda toplamda 4,5 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali bulunmakta olup; bölge aydınlatması ve tesislerimizin enerji ihtiyacının %65-85’i bu santrallerden karşılanmaktadır.

Güneş enerjisi santralleri ile yıllık enerji üretimi 7310197,00 KWh olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca milli ekonomiye katkıda bulunmak amacı ile Doğalgaz Çevrim Santralimiz faaliyete geçmiştir. 6 MW kurulu güce sahip olan Doğalgaz Basit Çevrim Santralimiz sayesinde ise bölgemizde doğalgaz yakıtlı elektrik üretimi gerçekleştirilerek enerji çeşitliliği sağlanması hedeflenmektedir.