KOS | Ana Menü
KOS Logo KOS Logo

Birimlerimiz

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM

Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi önem arz etmektedir. Kalifiye elemanların bilgi ve becerisi, ekonomik başarının temelini oluşturmaktadır. 

Hızla kalkınan ve sanayileşen ülkemizde, kalkınmanın en etkili ve en temel aracı da mesleki ve teknik eğitim olacaktır. 

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin yetenek ve ilgilerini geliştirecek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlanması ve bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla gelişen endüstrimizin ihtiyaç duyduğu teknik-kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla KOS Bölgesi sahasında Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. 

SELÇUKLU MEHMET TUZA PAKPEN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Konya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü arasında 02.05.2016 tarihinde Okul-Sanayi işbirliği kapsamında imzalanan protokol ile Türkiye’de 8. Olarak özel program uygulayan “Proje Okul” olarak belirlenmiştir. 

Okulumuz 20 derslik kapasiteli derslik binası, 4 ayrı atölye binası, 200 kişilik pansiyon binası, sosyal tesis-kantin binası ve kapalı spor salonu ile Mehmet Tuza Pakpen eğitim kampüsünde mesleki ve teknik eğitim de lider olma yolunda ilerlemektedir. 

Protokol kapsamında okulumuzun tüm öğrencilere ücretsiz servis, ücretsiz öğle yemeği, burs imkânları verilmektedir.  

Konya Organize Sanayi Bölgesi ile yapılan protokol neticesinde sağlanan imkânlar ve Bakanlıkça onaylanan Proje Okulu statüsünde olmamız gereği sahip olduğumuz avantajlar ile okulumuz 2018-2019 öğretim yılı içerisinde Konya ilinde en yüksek puanla öğrenci alan Mesleki ve Teknik Eğitim Okulu olmuştur. 

Okulumuzun Organize Sanayi Bölgesinde bulunması, öğrencilerimizin staj dönemlerinde ve iş hayatlarında daha avantajlı konumda olmalarını sağlamaktadır. Kaliteli ve teknolojik alt yapıya sahip bir eğitim öğretim anlayışı ile öğrencilerimize mezun olduklarında iş bulma garantisi sağlanmaktadır

Endüstri 4.0 kapsamında gelişen sanayi akımlarını yakından takip etme amaçlı olarak okulumuz bünyesinde uygulanacak olan “Dijital Sanayi Ar-Ge Merkezi” projemizle öğrencilerimize simülasyon teknolojisi, tersine mühendislik, sibernetik eğitimlerinin verilmesi planlanmaktadır.

Konya Organize Sanayi Bölgesinde, 2. Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi / Teknik Kolej ve Meslek Yüksek Okulu açılması konusunda  değerlendirmeler yapılmaktadır.